2016

 

Resultat DAMER 8KM

Placering Tid Startnummer Namn Klubb/Stad
1 36.25 431 Kadri Koit Tjust Bike & Running Club
2 41.34 443 Helen Lindberg Kolmården
2 41.34 444 Elin Johansson Kolmården
4 42.39 458 Anna Eriksson Västervik
5 42.49 476 Hanna Tonek Bonnett Tjust Bike & Running Club
6 43.58 463 Lisa Tyni Olsson&Alm Triathlon club
7 45.14 433 Lovisa Skoog Ica Supermarket Åtvidaberg
8 46.04 415 Carolina Lindvall Västervik
9 48.11 477 Johanna Hammarstedt Tjust Bike & Running Club
10 48.12 436 Hanna Karlborg Linköping
11 48.13 435 Ulrika Fröberg Västervik
12 48.15 411 Sophie Ramström Västervik
13 48.16 416 Sandra Leonardsson Västervik
14 48.17 404 Maria Norman Linköping
15 48.42 440 Victoria Flodin Västervik
16 49.00 448 Tatiana Demicheva  
17 49.23 441 Therese Henriksson Västervik
18 50.00 478 Saga Jansson Västervik
19 50.18 439 Malin Arkström Västervik
20 51.30 421 Åsa Pettersson  
21 51.57 410 Jenny -Ann Ehrling Örebro
22 54.47 423 Martina Sinai Västervik
23 55.54 447 Sara Carlstedt Gamleby
24 56.24 419 Patricia Thörnwall Västervik
25 57.58 470 Elin Karlsson Västervik
26 59.25 469 Monica Johansson Västervik
27 59.32 418 Yvonne Ringholt Västervik
28 1.01.05 429 Sara Juan Västervik
29 1.04.50 479 Desirée Westberg Västervik
  DNS 454 Meg Engström Karlsson Segersgärde Västervik
  DNS 426 Ellinor Schlütterqvist Västervik OK
  DNS 402 Magdalena Blomgren Västervik
  DNS 449 Lena Asp Norling  
 

Resultatlista HERRAR 8KM

Placering Tid Startnummer Namn Klubb/Stad
1 32.27 465 Johnny Johansson Eksjö
2 33.09 464 Robert Lindhe Eksjö
3 34.47 446 Andreas Andersson Team Tete Rc Oskarshamn
4 35.26 471 Albin Landers Västervik
5 35.28 459 Jon Johansson Västervik
6 36.20 456 Albin Sandell Västervik
7 36.35 408 Daniel Johansson Västervik
8 36.56 414 Marcus Arvidsson g2M
9 36.57 400 Andreas Rudmark OCR Västervik
10 37.37 427 Ola Passmark En liten del av Polen
11 38.00 412 Håkan Ekström SBSK
12 39.06 467 Johan Rindmyr Tjust Bike & Running Club
13 39.07 403 Thomas Lindberg  
14 39.23 460 Tomas Rosenmüller Nerven IK
15 39.25 485 Mats Wilensjö  
16 39.39 442 Linus Carlsson IFK Västervik
17 39.47 466 Magnus Nilsson NRC
18 39.48 434 Anders Fröberg Västerviks Volleybollklubb
19 39.49 482 Mikael Gunnarsson Västervik
20 39.50 428 Torbjörn Pettersson Västervik
21 40.35 484 Mattias Ewaldsson OCR Västervik
22 41.19 420 Mikael Lundqvist  
23 41.43 437 Erik Gustafsson Västervik
24 42.12 422 Henrik Pettersson  
25 42.14 457 Bengt Knutsson Västervik
26 42.49 402 Mikael Sparf Västervik
27 43.06 483 Nils-Allan Torstensson Hultsfreds LK
28 43.36 405 Ulf Svedberg Västervik
29 44.42 407 Paul Jordan Västervik
30 44.46 462 Mattias Hansson Södra Vi IF
31 44.47 438 Robert Jalmen Taleryd
32 45.15 424 Börje Lund Västervik
33 45.16 425 Harry Lund Västervik
34 45.38 481 Mats Lithagen Västervik
35 45.40 413 Mats Dahl Räddningstjänsten Överum
36 47.13 445 Håkan Adehorn ADEIRO KERAMIK
37 47.50 475 Theo Skogholt Västervik
38 47.57 474 Fredrik Nilsson Västervik
38 47.57 473 Marcus Grimerö Västervik
40 48.58 461 John Annebäck Västervik
41 48.59 480 Rikard Norberg Contika
42 49.01 406 Robert Jargland Västervik
43 49.13 432 Anders Thåström Västervik
44 49.54 409 Mattias Jönsson Västervik
45 51.05 468 Jörgen Berg Team Aktivare Liv
46 54.34 417 Micael Lundgren Västervik
  DNS 451 Thomas Holgersson Gamelby OK
  DNS 452 Jesper Björkman Gamleby
  DNS 453 Abdulrahman Talke Gamelby
  DNS 455 Martin Karlsson Segersgärde Västervik
 

Resultatlista DAMER 15KM

Placering Tid Startnummer Namn Klubb/Stad
1 1.21.20 210 Ellen Jonsson Tjust Bike & Running Club
2 1.21.40 224 Frida Håkansson Stockholm
3 1.26.19 251 Malin Jonsson Västervik
4 1.28.21 234 Angelica Gredeskog Rimforsa SSM
5 1.29.42 248 Elisabet Larsson SOL Tranås
6 1.29.44 269 Eva Enwall Tjust Bike & Running Club
7 1.29.47 232 Sofia Lundberg Rimforsa SSM
8 1.29.56 242 Fredrika Wallman Rimforsa
9 1.30.17 262 Maria Skärlund Tjust Bike & Running Club
10 1.30.28 243 Anita Larsson Valdemarsvik
11 1.30.31 208 Jenny Svensson Tjust Bike & Running Club
12 1.30.34 287 Maria Kristiansson Tjust Bike & Running Club
13 1.31.14 219 Annika Norman Stockholm
14 1.31.35 244 Pia Sjöholm Maxprestation Sportsclub
15 1.34.37 285 Ingela Karlsson Västervik
16 1.36.36 289 Ana G. Jara Gamleby OK
17 1.37.28 233 Johanna Deltén Rimforsa SSM
18 1.37.38 230 Lina Karlsson Överum
19 1.38.38 247 Ingela Jonsson Lonesome Runners
20 1.38.50 280 Ann-Sofie Johansson Gamleby
21 1.42.50 258 Maria Lärk  
22 1.50.14 235 Carola Kjellgren Västervik
23 1.55.44 283 Katja Frista Västervik
 

Resultatlista HERRAR 15KM

Placering Tid Startnummer Namn Klubb/Stad
1 58.36 253 David Kasselstrand  
2 1.03.35 223 Markus Fridell Västervik
3 1.05.06 201 Daniel Öberg Västervik
4 1.05.07 227 Mikael Garlén Alstermo
5 1.06.46 221 Fredrik Nelson Tjust Bike & Running Club
6 1.06.59 225 Jakob Nelson Tjust Bike & Running Club
7 1.08.15 226 Pär Ehrling Örebro AIK
8 1.08.31 257 Lennart Petersson Målilla-Mörlunda SKI
9 1.08.43 254 Jakob Riis Gamleby OK
10 1.09.00 270 Peter Jonsson Tjust Bike & Running Club
11 1.10.02 238 Linus Blom En liten bit av Polen
12 1.10.04 250 Jan Nilsson Västervik
13 1.10.26 292 Fredrik Hallberg Tjust Bike & Running Club
14 1.10.28 275 Leif Nachtwey Västervik
15 1.10.47 295 Peter Hallberg Tjust Bike & Running Club
16 1.11.05 265 Johan Rönnby Enhörna IF
17 1.11.27 228 David Karlsson En liten bit av Polen
18 1.11.49 260 Anders Kasselstrand Kisa SK
19 1.11.57 220 Tobias Gustavsson Västervik
20 1.12.26 293 Daniel Farray Tjust Bike & Running Club
21 1.12.55 216 Nils Winge Åtvidabergs IF
22 1.13.36 217 Jonas Rydström Kenyas Landslag
23 1.14.43 215 Mattias Evald Loftahammar Endurance Day
24 1.14.50 256 Blain Elkins Västervik
25 1.15.22 276 Henrik Arkåsen Guldkants IF
26 1.16.17 209 Mikael Jonsson Tjust BRC
27 1.18.18 249 Albin Kornbeck Gamleby OK
28 1.18.20 297 Kåre-Ivar Skaro VO
29 1.18.24 296 Björn Danielsson Västervik
30 1.19.22 288 Richard Jansson Långuddens RC
31 1.19.47 281 Christian Johansson GOK
32 1.20.11 286 Henrik Kuggvik Tjust Bike & Running Club
33 1.20.14 206 Ludvig Ringholt Handelsbankens IF
34 1.21.11 211 Shaun Appleton NocOut
35 1.22.03 222 Per Hylén Tjust Bike & Running Club
36 1.22.07 241 Tony Eriksson Västervik
37 1.23.36 274 Christian Meijer Ankarsrums OK
38 1.26.13 272 Torbjörn Olsson Olsson&Alm Triathlon club
39 1.26.45 263 Iwo Os Västervik
40 1.26.50 266 Roger Lingeteg Maxprestation Sportsclub
41 1.26.52 278 Per Larsson Tjust Bike & Running Club
42 1.27.11 268 Calle Lindqvist Maxprestation Sportsclub
43 1.27.25 284 Tobias Bååth Sparbanken
44 1.28.18 203 Patrik Wiberg Västervik
45 1.28.48 213 Kaji Löwhagen Tjust Bike & Running Club
46 1.28.59 472 Kalle Nordén Tjust Bike & Running Club
47 1.29.22 212 Björn Vennergrund  
48 1.29.38 236 Per Hammar Tjust Bike & Running Club
49 1.30.05 245 Mikael Axelsson Tjust Bike & Running Club
50 1.30.07 267 Johan Fogelström Tjust Bike & Running Club
51 1.30.15 273 Peder Elb Tjust Bike & Running Club
52 1.30.29 246 Mats Ajneborn  
53 1.31.03 279 Lars Holmgren Gamleby OK
54 1.31.37 261 Jonas Augustsson Maxprestation Sportsclub
55 1.32.19 202 Niklas Blixt Lärarnas Riksförbund
56 1.32.43 277 Björn Englund Tjust Bike & Running Club
57 1.32.46 214 Jordan Boekholt Gamleby
58 1.33.25 239 Björn Fröberg Åtvidaberg
59 1.33.27 218 Jonas Nordholm Polens Landslag
60 1.33.30 229 Per Graffman Team Peggen
61 1.34.07 264 Mikael Karlsson Helgerum
62 1.35.18 240 Andreas Tinghed Åtvidaberg
63 1.35.20 290 Fredrik Westberg Västervik
64 1.40.18 271 Marcus Ulmner Västervik
65 1.42.07 282 Jan Hjärpe Västervik
66 1.42.52 259 Robert Lärk  
67 1.50.41 291 Stefan Nilsson Västervik
68 1.52.58 294 Alexander Ericsson Västervik
DNF   255 Ulf Jonsson Kisa SK